Paylaş

Türkiye Finans, AcerPro, HDI Katılım Sigorta ve Bereket Emeklilik Ortak Çalışmayla Bankasurans Platformu’nu Yeniledi

Türkiye Finans; AcerPro, HDI Katılım Sigorta ve Bereket Emeklilik ile yaptığı iş birliğiyle Bankasurans Platformu’nu başarılı bir şekilde yeniledi ve dijital kanallardan sigorta satışını başlattı.

26.06.2023
26.06.2023

Türkiye Finans; AcerPro, HDI Katılım Sigorta ve Bereket Emeklilik ile yaptığı iş birliğiyle Bankasurans Platformu’nu başarılı bir şekilde yeniledi ve dijital kanallardan sigorta satışını başlattı. Türkiye Finans, çalışma kapsamında hem altyapı hem de süreç açısından yepyeni bir versiyonla birlikte ‘Dijital Kanallardan Sigorta Satış Projesi’ni hayata geçirdiğini duyurdu. Yapılan güncelleme ile birlikte Türkiye Finans, müşterilerine kaliteli hizmet vermek için kullandığı Bankasurans Platformu üzerinden tüm sigortacılık işlemlerini online olarak yönetmeye başladı.

Bütünleşik kanal stratejisi ile hızlı, kesintisiz ve mükemmel müşteri deneyimiyle hizmetlerini sürekli dijitalleştiren Türkiye Finans, yeri zamanı olmayan bankacılık vizyonu doğrultusunda son olarak sigorta satışını da dijitalleştirerek müşterilerinin hizmetine sundu.

Türkiye Finans; AcerPro, HDI Katılım Sigorta ve Bereket Emeklilik şirketleri ile iş birliği içinde, ekiplerin koordineli çalışmaları ile Bankasurans Platformu’nun yeni versiyonunu üç ay gibi kısa bir sürede canlıya aldı. Müşteriler, bu güncelleme sayesinde dijital kanal üzerinden sigorta hizmeti satın alabilecek. Aynı şekilde bankanın şube çalışanları da bu güncellemeyle birlikte, tasarlanarak devreye alınan yeni nesil ekranları kullanıp, sigorta işlemlerini kolayca yapabilecek. Güncelleme çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye Finans’ın 2022 yılı itibarı ile HDI Katılım Sigorta ve Bereket Emeklilik şirketleri ile münhasırlık anlaşması yaptığı ürün, üretim ve mutabakat süreçleri bu platform üzerine entegre edildi. Ayrıca platform, kasko, trafik, konut, DASK gibi benzer yapıdaki ürünlerden çapraz teklif alabilme imkânı da sağlıyor. Otomatik poliçe yenilemeleri için ise mevzuata tam uyumlu şekilde çalışan bir sistem kuruldu.

Tüm sigortacılık işlemleri ‘online’ yönetiliyor

Yapılan güncelleme ile birlikte Türkiye Finans, müşterilerine kaliteli hizmet vermek için kullandığı Bankasurans Platformu üzerinden tüm sigortacılık işlemlerini online olarak yönetiyor. Bu güncelleme ile birlikte hızlı finansman, krediler ve leasing gibi kanallardan sigorta satışı da dinamikleştirildi. Dijital kanallardan da sigorta satış projesinin canlıya alınmasıyla müşterilere çok daha pratik sigorta deneyimi sunulmasını sağlayacak.

Sigorta sektörü açısından örnek bir model

Türkiye Finans ile HDI Katılım Sigorta, Bereket Emeklilik entegrasyonlarının tamamı, tüm sigorta şirketlerinin ürün ve hizmetlerinin web servislerine tek bir sistem üzerinden ulaşan ve merkezileştiren ilk ve tek açık sigortacılık platformu Insurgateway üzerinden yapılıyor. Bu da sürecin hızlı ve güvenli tamamlanmasını sağlıyor. Sektör için en önemli konulardan biri mevzuat uyumu olduğundan dolayı, platformlardaki otomatik kontroller ve süreçlerle, sigortacılık ve bankacılık mevzuatına tam uyum sağlanıyor. Türkiye sigorta sektörü açısından örnek bir model olan ve vizyoner nitelik taşıyan proje, gelecekteki büyüme ve gelişme potansiyeline katkı sağlayacak.

“Müşterilerin ihtiyaç duydukları her yerde yanlarındayız”

Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mert, Türkiye Finans’ın bu iş birliği ile birlikte yeri zamanı olmayan bankacılık vizyonunu ve mükemmel müşteri deneyimine yönelik iş modellerindeki uzmanlığını sigorta alanına aktardığını ve katma değerli hizmetlere dönüştürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bankacılık alanında yenilikçi iş modellerinin ve fintech ekosistemi ile iş birliklerinin geliştirilmesi yaklaşımını sigortacılık konusunda da insuretech ekosistemindeki iş birlikleriyle sürdürdük. İş ortaklarımızla geliştirdiğimiz projeyle müşterilere dijital üzerinden tüm sigortacılık işlemlerinin online olarak yapılabileceği güvenilir, hızlı ve akıcı bir sigorta hizmeti deneyimi sunmayı başardık. Tüm iş ortaklarımıza sürece sundukları katkı için çok teşekkür ediyorum. Dijital teknolojilerdeki öncü karakterimizle müşterilerin ihtiyaç duydukları her yerde yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

AcerPro Genel Müdürü Fatih Acer de konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“AcerPro Dijital Bankasurans Platformu, Açık Bankacılık (Open Banking) ile Açık Sigortacılığın (Open Insurance) birleştirildiği bir proje olması nedeniyle sektörde bir ilk olarak konumlanıyor. Sigorta şirketlerinin bankalarla entegre olmak üzere AcerPro Dijital Bankasürans Platformu için geliştirdikleri teknolojiler ve hazırladıkları API’lar, aynı zamanda tüm sigorta sektörü tarafından da kullanılmaktadır. Sigorta sektörünün teknolojik gelişimine yön vererek, ekosistemin dijitalleşmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

HDI Katılım Sigorta Genel Müdür Vekili Necmettin Gündoğdu iş birliğine ilişkin şunları söyledi:

“Sigortalılarımızın tüm ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet sunmak her daim önceliğimiz. Yine sigortalılarımızın hayatlarını kolaylaştırma motivasyonu ile odağımıza aldığımız dijital sigortacılık kavramı, sektörde önemli bir gelişme potansiyeline sahip. Projemiz kapsamında, Türkiye Finans kullanıcıları HDI Katılım Sigorta ürünlerine tek tık ile erişebilecek ve kesintisiz hizmet konforuyla tanışacaklar. Bu yoğun çalışma ve proje döneminde emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.’’

Bereket Emeklilik Genel Müdürü Faruk Gökçen şunları söyledi:

Türkiye Finans Katılım Bankası ile işbirliğinden duyduğu güveni ve memnuniyetini belirten Bereket Emeklilik Genel Müdür’ü Faruk Gökçen; temel stratejilerinin sürdürülebilir ve uzun vadeli işbirlikleri kurarak büyümek olduğunu dile getirdi. İki güçlü grubun yakaladığı sinerjinin sürdürülebilir ve uzun vadeli büyümeye katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Gökçen; tüm sigortacılık işlemlerini merkezi olarak yönetme imkanı sunan dijital bankasurans platformu mimarisinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Uzun vadeli iş birliklerinin tüm taraflara ürün ve hizmetler noktasında geleceğe yönelik yeni yatırımlar yapma imkanı tanıdığını ifade eden Gökçen; bankacılık ürünleri ile bağlantılı satılan finansman hayat sigortalarının yanı sıra; çeşitli finansal riskleri teminat altına alan ve bankacılık ürünlerinden bağımsız olarak konumlandırılan işsizlik ve benzeri ürünler yanı sıra hayat dışı ve bireysel emeklilik ürünleri ile geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini söyledi.                

Teknoloji odaklı yeni nesil sigorta şirketi olarak dijital platformlarını gün geçtikçe yenileyen ve yeni projelerle destekleyen bir şirket olarak en son yapay zeka teknolojisi ile bireysel emeklilik yaptıran müşterilerimize profillerine uygun fon seçimi yapabileceği FONAR’ı devreye aldıklarını belirtti.

Operasyonel yükü azaltıp, satışa odaklanmayı sağlayan dijital bankasürans platformunun hayırlı ve başarılı sonuçlar getirmesini temenni eden Gökçen; Türkiye Finans müşterilerinin bundan sonraki süreçte de ihtiyaç duyabilecekleri ürün ve hizmetleri geliştirmeye hazır olduklarını ifade etti.