BANKASURANS NEDİR?

“Bankasurans kısaca banka şubesi üzerinden tüm sigortacılık işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan kanal” olarak adlandırılabilir.

Tabii sadece bu kadar ile sınırlı olan bir ekosistem değil, daha detaylarıyla “Bankasurans Nedir?” konusuna değinmek için biraz da risk kavramının tanımı ve sigortacılık konusuna değinelim.

Can, eşya, konut ve sahip olduğumuz tüm her şey günlük yaşantımızda risklerle karşı karşıyadır. Kaza ve doğal afetler sonucu yanma, patlama, yıkılma gibi tüm riskler her an hayatımızda.

Bu tür riskler sonucunda büyük maddi zararlara uğrayabiliriz. Bu zararların maddi olarak zorluğu sigortasız bireyin, sigortalı bireye göre daha fazladır. Sigortaya sahip olmayan bireyler, hasarları için daha fazla ödeme yapmak durumunda kalır ve daha az güvenlikli bir yaşam sürdürür.

Hal böyle olunca bireyler sigorta konusunda daha da bilinçli hale geldi. Bu sebeple ki günümüzde artık sigortanın maddi manevi tüm faydaları bolca konuşulmaktadır.

Bankasurans’ın ise 1970’lere dayanan bir hikayesi vardır. İlk olarak İspanya ve Fransa’da nam salan bankasurans, ilk işlemlerini de Fransız sigorta şirketi olan ACM tarafından yapılmıştır.

Bankasurans’a ilk yaklaşım; kredi koruma sigortası ve herhangi bir aracıyı devre dışı bırakıp direkt olarak banka müşterilerinin sigortalanması adına faaliyete geçmiştir.

Günümüze gelindiğinde ise bankasurans; bir sigorta ürün ve hizmetlerinin bankalar üzerinden satışa sunulması ve bankaların sigorta poliçesi kesip çapraz satış imkanı sunması gibi geniş bir yelpazeye yayılmıştır.