Paylaş

Sigorta Sektöründe Dijitalleşmenin 10 Altın Kuralı

“Dönüşüm gereklilikten doğar.” Yeni teknolojiler, yeni dağıtım modelleri, değişen müşteri davranışları ve gittikçe zorlaşan yerel, bölgesel ve küresel regülasyonlar sigorta sektörünü, diğer tüm sektörler gibi değişime zorluyor.

FATİH ACER
21.07.2016
Sosyal Medyada Paylaş

“Dönüşüm gereklilikten doğar.”

Yeni teknolojiler, yeni dağıtım modelleri, değişen müşteri davranışları ve gittikçe zorlaşan yerel, bölgesel ve küresel regülasyonlar sigorta sektörünü, diğer tüm sektörler gibi değişime zorluyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağda hedef kitlenin bir şekilde dikkatini çekebilmemiz, bilgimizle güvenini kazanabilmemiz ve dijital mecralarda rakiplerimizden ayrıştırabiliyor olmamız için dijitalleşme sürecine hakim olmamız gerekiyor. Bunun için de dijital kanallar ve dijital yol haritası doğru stratejilerle belirlenmeli ve ana kurallar çerçevesinde ilerlenmeli.

1-Bir Proje Yöneticiniz Olsun

Dijitalleşme sürecine geçiş esnasında yenilikçi, teknolojiyi bilen, ekip yönetebilen, ekonomist ve sadece bu işe odaklanan bir proje yöneticisine ihtiyaç var.

Proje yöneticisi, hedefi belirleyen, rakiplerden avantajlı özellikleri sunabilen, karlılık analizini yapabilen, reklam bütçelerini oluşturabilen, tüm süreçlere hakim olan bir karaktere sahip olmalı. Aynı zamanda Proje Yöneticisi, altyapı çalışmalarından operasyon süreçlerine, nerede reklam verileceğinden satılabilir ürünler oluşturulmasına, müşteri ilişkilerinden satış operasyonuna kadar tüm süreci aktif olarak yönetebilme özelliklerine sahip olmalı.

2-Gelişmiş Bir Sigorta Platformu Kullanın

Teknoloji geliştikçe, yeni kanallar oluşuyor. Dolayısıyla tüm bu yeni kanallar ile entegre olabilen bir altyapı kullanmak kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden Service Oriented bir altyapı olmalı. Service Oriented olmasının en önemli özelliği; web uygulamaları, mobil uygulamalar, çağrı merkezi, muhasebe, affiliate sistemleri, reklam mecraları, sosyal medya, akıllı arabalar, akıllı saatler, kiosklar, akıllı gözlükler ve gelişecek tüm yeni teknolojik cihazlar gibi yeni kanallara kolaylıkla entegre olabilmesidir.

3-Acentenizin Dijitalizasyon Sürecini Planlayın

Acente çalışanları web, mobil, çağrı merkezi, sosyal medya, e-mail , arama motoru ve diğer reklam mecraları gibi tüm kanallardan gelecek olan satışların operasyonlarının hızlandırılacağı, reklamların optimize edileceği, bir platform ile tüm süreçleri bir plan dahilinde dijitalize edebilmeli. Tek bir platformdan karşılaştırmalı teklif alınabilmeli. Tahsilatı ile birlikte poliçeleştirilebilmeli. Zeyil ve yenileme süreçleri aynı platformda yönetilebilmeli.

Potansiyel satışlar, çapraz satışlar ve gelişmiş CRM gibi müşterinin ihtiyaç duyacağı tüm süreçler bu merkezi platformdan yönetilmeli.

Gelişmiş bir raporlama özelliği olmalı. Kanal, şirket, tarih bazında teklif, poliçe, adet prim, komisyon, hasar, hedef ve gerçekleşme raporları alınabilmeli. Şirketler ile mutabakat otomatik olarak yapılabilmeli.

4-Web’den Satış Sürecine Önem Verin

Web’den satış süreci akıllı bir platform üzerinden yürütülmeli. Müşterinin sigorta alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ona yol gösterecek akıllı bir platform olmalı. Bu platform geliştirilebilir sistemleri içermeli, heryerden ulaşılabilir olmalı ve detaylı ölçümleme sunabilmeli.

İhtiyaçlara yönelik sigorta hizmetleri kapsamında platformu ele alırsak, Platform; hem bireysel müşterilerin hem kurumsal müşterilerin tüm sigorta ihtiyaçlarını tek bir sistem üzerinden eksiksiz sunabilmeli.

Hasar anındaki hizmetlerin kolay ulaşılabilir ve sonuç odaklı sunulabilmesi sigortacılığın asıl amacını ortaya koyar. Buraya kadar platformu en iyi şekilde kurdunuz hatta dünyanın en iyi platformunu geliştirdiniz. Platforma ziyaretçi gelmediği sürece bu platformun faydasından sözetmek ne yazık ki mümkün değil. Bu yüzden mutlaka dijital pazarlama faaliyetlerine önem verilmeli.

5-Mobil Teknolojiyi Kullanın

Artan akıllı telefon ve tablet kullanımı oranları mevcut platformların mobilden kullanımını zorunlu hale getiriyor. Mobil teknolojiler hayatımıza girdikçe işleri yapış şeklimizde haliyle değişiyor. Bu değişim mobil yapıları kullanmamızı zorunlu kılıyor. Mobil cihazların özelliklerinden faydanılanarak hizmetlerin arttırılması, akıllı cihazlarla entegre olunması, mobil kurgulara açık bir yapıya sahip olunması rakiplere karşı üstünlük sağlıyor.

6-Çağrı Merkezi ile Entegre Olun

Çağrı merkezi sistemleri ile sigorta süreçleri entegre bir şekilde ilerlemeli. Süreç içerisinde yer alan tüm aksiyonlar çağrı merkezine iş açabilmeli. Tamamlayıcı ve otomatik çağrılar yapılabilmeli. Müşterinin detayından o müşteriye yapılmış tüm çağrılar görünebilmeli ve kayıt altına alınmalı. Inbound ve outbound aramalar sistemde kayıtlı olmalı. Konusuna hakim, mevzuatlara uygun sigorta satışı uzmanı çağrı merkezi personelleri ile çalışılmalı. Uzman bir ekip istihdam edilmeli ya da profesyonel çağrı merkezi şirketinden hizmet alınmalı.

7-Sosyal Medyayı Etkin ve Planlı Kullanın

Sosyal medyada planlı hareket ederek gerektiği yerde gerektiği gibi aksiyon alınmalı. Sosyal medya kanallarınız her zaman güncel olmalı, içeride bir ekibiniz yoksa mutlaka profesyonel bir ekip ile çalışılmalı. Müşterinin ihtiyaç duyduğu ya da duyacağı sigorta ürünleri sosyal medya kanalları aracılığıyla müşterinin karşısına çıkarılmalı, platforma ya da satışa yönlendirilmeli. Sosyal medyada sigorta uygulamaları geliştirilerek müşterilere daha kolay ve erişilebilir hizmet sunulmalı.

8-E-mail ve SMS Pazarlamaya Önem Verin

Müşterinin sigorta hizmetlerine ihtiyaç duyduğu düzenli e-bültenler çıkarılmalı. Bu e- bültenler satış amaçlı ve bilgilendirme amaçlı olarak ikiye ayrılır.

Müşteriye uygun kurgular belirlenmeli. Bunlar örnek senaryolar içerisinde ele alınmalı.

Poliçe bitimine yakın otomatik olarak müşteriye hatırlatmalar yapılabilmeli. Müşteri akabinde web’den, mobilden veya çağrı merkezinden teklif ve poliçe hizmetini alabilmeli.

Müşteri web’den teklif aldı ancak poliçe almadan çıkış yaptı. Sistem kendisine belirli periyotlarda hatırlatma yapmalı, müşteri tekrar web’e devam etmeli.

Özel günlerde kişiye özel mesajlarla kurumun ve hizmetlerin müşteriler nezdinde akılda kalmasını ve iyi bir izlenim bırakılması sağlanmalı.

9- Arama Motoru Pazarlamanın Avantajlarından Faydalanın

Online Satış Platformunuza ziyaretçi çekmek için arama motoru pazarlamanın avantajlarından faydalanmalısınız. Özellikle en çok aranan sigorta ve sigorta ürünlerini içeren anahtar kelimeler ihtiyaca uygun belirlenmeli. Hedef kitlenin en çok aradığı, kasko, trafik gibi rekabetçi kelimelerde ilk sıralarda çıkmanız, sizi avantajlı hale getirir. Tabi bunun için profesyonel bir destek alarak, doğru bir strateji ile reklam bütçenizi yönetmelisiniz.

Reklam faaliyetleri dışında, doğal arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilmek üzere yapılacak içeriksel ve teknik optimizasyon çalışmaları ile elde edilen organik trafik arttırılmalı. Bunun için hazırlanan içerikler güncel ve özgün olmalı.

10- Diğer Mecraları Verimli Kullanın

Müşteriyi platformunuza çekecek sigorta ile ilgili içerikler, skype, whatsapp, affiliate, bannerlar, sponsorluklar, basılı mecra, gazete, televizyon, radyo, billboard, dergi, posta gibi diğer mecralarda etkili bir şekilde yayılmalı. Böylece platformunuz her an her yerde hem müşterinizin karşısına çıkar hem de ulaşılabilir olur.

Her geçen gün gelişen teknoloji ile sigorta sektörü yüzünü dijitale çeviriyor. Değişime ayak uydurmak için doğru teknolojiyi kullanmak şart.

Unutmayın ki hayatınız boyunca yapacağınız en büyük yatırım işinize olan yatırımdır. Bu dijitalleşme sürecinde en önemli yatırımlar; altyapıya, ekibe ve reklama yapılan yatırımlar olacaktır. Böylece dijitalleşme süreci sağlam adımlarla gelişip geleceğin kapısı aralanacaktır.

Siz de eğer bu değişimin farkındaysanız ve bu dijitalleşme sürecinin içinde yer almak istiyorsanız, acentinizin dijitalleşme süreçleri ile ilgili sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

Aşağıdaki iletişim adreslerinden bana ulaşabilirsiniz.

Web: www.acerpro.com.tr
E-mail: fatih.acer@acerpro.com.tr
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/fatih-acer-237b45

Fatih ACER
Bankasurans Teknoloji Uzmanı

sigorta-sektorunde-dijitallesmenin-10-altin-kurali

TÜM YAZILAR