4.5G ve Sonrası

Değerli Dijital Tutkunları,

B-gokhanBir önceki yazımızda Google dan bahsetmiş ve Google ın nasıl dünyanın en büyük devlerinden birisi haline geldiğini ilk ağızdan yani eski CEO’ su Eric Schmidt ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg tarafından anlatılan “Google Nasıl Yönetiliyor” adlı kitaptan birkaç alıntı yapmış ve Dijital bir şirketin nasıl başarılı olabildiği bilgisini de paylaşmıştık.

Gelin bugün yazımıza ufak birkaç nokta ilave ederek ve bu ayın en büyük gündemi olan 4.5 G verileri ile tamamlayalım:

Kitabın 100.sayfasında çok dikkat çekici ve atlanmaması gereken bazı bilgiler var:

  • Küresel telefon ağının 150 milyon telefona ulaşması için 87 yıl geçmiş olması,
  • Günümüzde ise platformların, milyarlarca insanı çok daha kısa bir sürede destekleyebilecek kadar güçlü bir hal alması,
  • İnsanların birbirini bulduğu bir sosyal ağ olarak dünyaya yayılan ancak sonrasında bir uygulama platformu haline gelen Facebook un, sekizinci yaşını kutladıktan kısa bir süre sonra 1 milyar kullanıcıya ulaşması,
  • Mobil işletim sistemi Android in, beşinci yılında 1 milyar aktif cihaza ulaşması,
  • Mali analistler her daim karlılığını sorguluyor olsa da Amazon un sürekli büyümeye odaklanması ve şu an perakende, medya ve bilişim gibi en az üç farklı sektörde dünyanın en güçlü şirketlerinden biri haline gelmiş olması.

Eskiden teknoloji hakkında 10 yıl önce diye konuşurken günümüzde geçen yıl diye konuştuğumuz zamanlar bile giderek azalmaya başladı. Teknoloji o kadar hızlı ve sürekli kendini geliştirir boyutlara ulaştı ki bazen takip etmek bile imkansız hale gelebiliyor.

Sigortacılık tarafında bu hıza ayak uydurmak için şirketler artık ‘dijital sigortacılık’ bölümleri kurmaya başladı; hatta büyük ölçekli bir sigorta şirketi sırf bu iş için Genel Müdür Yardımcısı atadı. Sektörün tüm paydaşlarının müşterinin hayatını kolaylaştıracak bu adımları atması elbetteki bizi daha büyük başarılara taşıyacaktır…

Gelelim 4.5 G’ ye.. Teknolojiye ilgi duyan ve bilgiye çabuk ulaşmak isteyen herkes gibi ben de 1 Nisan gecesi saat:00.01’ i heyecanla bekledim ve kullandığım operatörün saat: 00.30’ da LTE’ ye geçmesi ile telefonumda internet testleri yaptım.

Wi-Fi’ da Download hızı 11.80 Mbps iken LTE’ de 73.16 Mbp soldu,
Wi-Fi’ da Upload hızı 0.86 Mbps iken LTE’ de 39.52 Mbps oldu.

Dikkat ederseniz Wi-Fi ile LTE arasında internet hızı download da 6 kattan fazla, upload da ise yaklaşık 39 kat daha hızlı. 1 Nisan öncesi mi? İsterseniz o hızdan (3G) hiç bahsetmeyelim bile.

Bu hız umarız hayatımızın en önemli parçalarından olan bilgiye kolay ulaşım ve hızlı üretkenlik konusunda hepimizin önünü açar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere dijital ile kalmanız dileği ile…

GÖKHAN CAVKAYTAR

0 cevaplar

Cevapla

Yorumunuzu bizimle paylaşmak ister misiniz?
Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.