Android & İos işletim sistemleri ve sigortacılık sektörü

Değerli Dijital Tutkunları,

B-gokhanBu ayki yazımızda öncelikle Android işletim sisteminden sonrasında ise iOS işletim sisteminden bahsedip sigortacılık sektörüne küçük bir dokunuş yapacağız.

Öncelikle kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışayım: Dünya’ da en çok kullanılan 2 işletim sistemini karşılaştırıyorum çünkü Windows Phone bu iki işletim sisteminin çok gerisinde kaldı. Gelin hep birlikte her iki sisteminden tanımından, özelliklerinden ve karşılatırmalarından bahsedelim;

Android daha açık bir sistematiğe sahiptir, bu da her uygulamaya kolayca ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Andorid sistem uygulama mağazası olarak Google Play’i kullanmaktadır. Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda Android işletim sistemi biraz karışıktır. Google Play, 2015 sonu itibari ile 400 bin civarı uygulama sayısına sahip dev bir markettir ve bu markette birçok uygulamayı bulmak mümkündür. Şu an bu yazı yazılırken bile en az 5 yeni uygulama daha sisteme dahil olmuş olabilir. Android bir cihaz bilgisayara bağlandığında USB görevi görmekte ve dosyalar kolaylıkla aktarılmaktadır. Ayrıca özel yazılım ve işletim sistemi modları ile istediğiniz özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

iOS ise kapalı bir sistemdir. Bu da güvenlik bakımından oldukça güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. iOS günümüzde kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumundadır. Apple Store düzenli bir online yazılım mağazası haline gelip milyonlarca kullanıcıya ulaşan ilk şirkettir. Bu alanda ilk olması sebebiyle geniş bir uygulama ağına sahiptir. Dünya çapında 2015 sonu itibari ile 500 binden fazla uygulamasıyla beraber kullanıcılara geniş seçenek sunmaktadır. Telefonunuzu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabilirsiniz, fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalayamazsınız. Her yıl düzenli olarak iOS güncellemesi yayınlanmaktadır. Bu güncelleme birbirinden fazla yenilikler içermektedir. Son yapılan iOS güncellemesi telefona 200’den fazla yenilik getirmiştir.
Sonuç olarak kolay, kullanışlı bir işletim sistemi istiyorsanız İOS tam size göre. Teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız Android size daha uygun olabilir…
Peki kısaca Türk sigortacılık sektöründe hangi işletim sistemi daha fazla kullanılıyor derseniz hemen cevaplamaya çalışayım; bugün Android marketi Play Store’ a girdim ve ‘sigorta’ kelimesini yazdım bakın aşağıda sıralandığı şekli ile karşıma neler çıktı:
-Sigorta Asistanı, SB Mobil, SSK Sorgulama Servisi, Allianz’ ım, Kolayla, SigortaBird vs
Peki iOS de ne çıktı derseniz:
-SB Mobil, Sigorta Mobil, Sigorta Haber, Sigortam Cepte, HDI Sigorta vs
Ne dersiniz? Hayal ettiklerinizden çok daha azı mı karşınızda acaba? Yada bu uygulamalar herşeyi ile hazır mı? Bir sonraki yazımızda belki de bunu biraz irdeleriz ne dersiniz?
Dijital ile kalmanız dileği ile…

GÖKHAN CAVKAYTAR

0 cevaplar

Cevapla

Yorumunuzu bizimle paylaşmak ister misiniz?
Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.