2020’ye Doğru Dijital Sigortacılık

Herkese merhaba,

Öncelikle tüm sigorta sektörü ve paydaşları ile dijitale ilgi duyan herkesin mutlu, sağlıklı ve başarılı bir 2016 yılı geçirmesini diliyorum.

Bu ayki yazımız Ericsson’ un son yayınladığı mobilite raporunu biraz daha irdelemek şeklinde olacak. Evet, bir önceki yazımızda 2020’ ye kadar Dünya nüfusunun yüzde 70’ inin akıllı telefon kullanacağından bahsetmiştik. Daha geniş bir ifade ile akıllı telefon kullanıcı sayısının 2020 yılına kadar iki katından fazlaya çıkarak 6,1 milyara ulaşması tahmin ediliyor. Ayrıca bu yeni kullanıcıların neredeyse yüzde 80’ i Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika’ dan gelecek.

Rapora göre 2020’ye kadar mobil veri trafiğinin yüzde 80’i akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşecek. Kuzey Amerika ve Avrupa ise akıllı telefon başına en yüksek veri kullanımına sahip olmaya devam edecek. 2020’ye kadar, mobil video trafiği her yıl yüzde 55 büyüyecek ve veri trafiğinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturacak.

Peki Türkiye’ de durum nasıl? Hep birlikte bakalım:

Türkiye ‘de her iki kişiden biri internet kullanıyor ve ülkemiz genç nüfus yoğunluğu, kişisel harcamaların artması , kredi kartı sahiplik oranları e- ticaretin %35‘ in üzerinde büyümesini sağlıyor.

2014 yılında e-ticaret ekonomisi Türkiye’ de 50 milyar TL ‘ye ulaştı, yani oransal olarak Amerika ve Avrupa’ya göre  2 kat daha hızlı büyüdük.

Önümüzdeki yıllarda e-ticaret hacminde hali hazırda 520 TL olan ortalama sepet tutarımız, 1600 TL’ ye ulaşacak. Bu süre içinde teknoloji yatırımlarıyla birlikte dijital ve mobil strateji oluşturan, buna göre iletişim faaliyetlerini planlayan markaların kazanacağı çok açık.

Bütün bu veriler biz sigortacıları çok kritik bir 5 yılın beklediğini gösteriyor. Bir yandan internet ve teknolojiye olan yakınlığı ile z kuşağının satın alma tercihleri ve alışkanlıklarını iyi anlamaya çalışmalıyız, bir yandan da online sigorta platformlarını zahmetsiz, kolay anlaşılır ve fiber hızlı hale getirmeliyiz.

2020 yılı için hazırlanmış ve sigortacılığın bundan sonraki süreçte nasıl yapılacağının kurgulandığı çok güzel bir video var. Aşağıda linkini sizler ile paylaşıyor ve video ile ilgili yorumlarınızı sizlere bırakıyorum. İnanın yaklaşık 7 dakika süren bu video izlediğinize değecek.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere dijital sigortacılık ile kalın…

 

GÖKHAN CAVKAYTAR

0 cevaplar

Cevapla

Yorumunuzu bizimle paylaşmak ister misiniz?
Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.